تبلیغات
پرچم اسلام - خانم مهندس

خانم مهندس

نویسنده : ghasedak شنبه 29 فروردین 1394 07:18 ب.ظ  •    ارسال شده در: زن


خانم مهندسی که تعمیرکار ماهر لوازم خانگی شد

به گزارش ایرنا لاله موذن نعمت اللهی با تحصیلات کارشناسی در رشته مهندسی برق و الکترونیک بدون ادعا با دست گرفتن آچار و پیچ گوشتی برای خود کارآفرینی کرده است.
وی که خود را مجرد و دارای پنج برادر و یک خواهر معرفی می کند می گوید: خانواده ام که از وضع مالی به نسبت خوبی برخوردار هستند در ماهان زندگی می کنند.او مغازه ای در یکی از محلات شهر کرمان برای خود دایر کرده، نظم و ترتیب خاصی در محیط کارش به چشم می خورد و مصمم و مسلط به تعمیر انواع لوازم خانگی می پردازد.

منبع: http://irna.ir

بقیه این گزارش جالب را در ادامه مطلب ببینید.

 وارد کارگاهش که شدم مشغول توضیح به یکی از مشتریان در زمینه استفاده از اتو بود، جواب سلامم را داد و خوش آمد گفت شاید روابط عمومی بالای این خانم مهندس یکی از دلایل موفقیت وی محسوب می شود.

بعد از احوال پرسی از او خواستم از خودش بگوید و دلیل انتخاب این شغل را که برایم جای سووال های زیادی را باقی گذشته بود.
*پشت میز نشستن مرا راضی نمی کرد

لاله موذن نعمت الهی گفت: از بچگی تعمیر وسایل را دوست داشتم برای همین در دانشگاه رشته برق و الکترونیک را انتخاب کردم.

وی افزود: بعد از اتمام تحصیلاتم در دانشگاه نخواستم مانند سایر همکلاسی هایم به دنبال کار دولتی بروم راستش کار دولتی و پشت میز نشستن مرا راضی نمی کرد برای همین به فکر کار در زمینه تعمیر وسایل برقی خانگی افتادم که علاقه ام هم در آن بود.

وی گفت: برای همین به استاد افخمی که بیش از 30 سال از عمرش را در این مسیر گذارنده بود و تجربه خوبی داشت مراجعه کردم ایشان بعد از اینکه درخواست مرا در مورد شاگردی در کارگاهش شنید تعجب کرد و نخواست مرا بپذیرد.

لاله ادامه داد: استاد افخمی بعد از اینکه تایید پدر و مادرم را در مورد کار در کارگاهش گرفت به ماندن من در آنجا رضایت داد.

وی گفت: سه سال قبل زمانی که در کارگاه استاد افخمی مشغول به کار شدم بهترین روز زندگی ام را تجربه کردم آن روز آغازی زیبا برای یک راه پر فراز و نشیب بود.

*پدرم با کار کردنم در کارگاه مخالف بود

وی اظهار کرد: پدرم با کار کردن من به عنوان یک دختر تحصیلکرده در کارگاه تعمیر وسایل خانگی مخالف بود و بیشتر می خواست مرا به عنوان کارمند دولت به دوست و آشنایمان معرفی کند.

خانم مهندس گفت: با مشقات زیاد از ماهان به کرمان می آمدم و در کارگاه استاد افخمی کار و درس آموزی می کردم.

*آموخته هایم در دانشگاه کاربردی نبودند

وی آموخته هایش را در دانشگاه کاربردی نمی داند و می گوید: آنچه در کنار استاد یاد گرفتم با آنچه که به صورت غیرکاربردی در دانشگاه آموختم قابل مقایسه نیست.

وی گفت: خودم را مدیون استاد افخمی می دانم او علاوه بر اینکه تجربیات خودش را در اختیار من گذاشت راه و رسم زندگی کردن را نیز به من آموخت.

لاله اضافه کرد: بعد از گذشت چهار سال از کار در کنار استاد افخمی و کارآموزی، وی به این نتیجه رسید که من می توانم روی پای خودم بایستم و به من اجازه داد به صورت مستقل به کارم ادامه دهم.

وی گفت: با مشقت های زیاد مغازه ای را با کرایه ای اندک پیدا کردم صاحب مغازه اول راضی نمی شد آن را کرایه بدهد اما بعد از مدتی صحبت کردن رضایت داد و کلید مغازه اش را که چهار سال بی استفاده بود به من داد.

وی ادامه داد: روز اولی که در مغازه را باز کردم با تل انباری از وسایل و خاک و بهم ریختگی روبرو شدم.

خانم موذن نعمت الهی گفت: نمی توانستم روی کمک اطرافیان حساب کنم برای همین تنها آستین هایم را بالا زدم و شروع به تمیز کردن مغازه کردم گاهی خسته می شدم و گریه می کردم ولی باز اشک هایم را بی آنکه کسی بفهمد پاک می کردم و با جدیت بیشتری به کارم ادامه می دادم.


*طلوع خورشید زندگی با کار و تلاش

وی گفت: سرانجام اوضاع مغازه ام را سر و سامان دادم و درب کارگاه را باز کردم و آن روز خورشید با کار و تلاشم طور دیگری در چشم من طلوع کرد.

وی ادامه داد: مشتری هایم اول مرا به عنوان یک تعمیرکار زن نمی پذرفتند و حتی همکاران و اطرافیانم به من خرده می گرفتند و می گفتند داری عمرت را هدر می دهی.

*یک سال فرصت برای خود آزمایی

مهندس جوان گفت: پدرم برای اینکه به خودم ثابت شود که این کار به درد من نمی خورد یک سال به من فرصت داد و اکنون هشت ماه از این فرصت می گذرد و من هر روز بیش تر از روز گذشته خودم و کارم را باور می کنم.

وی افزود: پدرم همیشه به من می گفت دخترم تو تحصیلات مهندسی برق و الکترونیک داری و نباید خودت را دست کم بگیری باید بتوانی در یکی از ادارات دولتی جذب شوی.

*من عاشق کارم هستم

وی گفت: هنوز هم پدرم می گوید باید دنبال کار دولتی باشی این در حالی است زمانی که من در حال تعمیر وسایل برقی هستم همه مشکلات و دردهایم را فراموش می کنم؛ من عاشق کارم هستم.

لاله بیان کرد: اکنون مشتری هایم زیاد شده اند و آنها به کار و دانشم اعتماد دارند.

وی گفت: مردم کمتر باور می کنند یک زن بتواند در مشاغلی که بیشتر در آنها مردها مشغول به کار هستند کار کنند، بسیاری از مشتری هایم از من سووال می کنند شما ایرانی هستید؟!

وی افزود: همیشه به خودم می گویم لاله اگر خوب کار نکنی و از روی عشق و علاقه به کار نچسبی همه خانم ها را زیر سووال می بری، باید تمام انرژی خودم را برای کار بگذارم.

مهندس جوان گفت: بعضی از مشتری هایم از من سووال می کنند از برق نمی ترسی؟ و من می گویم، نه! برق ترس ندارد، وقتی به کار احاطه داشته باشی و کار را بشناسی ترس ندارد البته باید مخاطرات کار را هم پذیرفت.

وی افزود: همکلاسی هایم گاهی به دیدنم می آیند اما چون کارم تخصصی است نمی توانند در این کار به من کمکی بدهند.

لاله تصریح کرد: بعضی از همکلاسی هایم در قسمت اداری مخابرات کار می کنند و برخی در کارخانه ها و شرکت ها هستند و تعدادی نیز در خانه و بیکارند.

وی گفت: درآمد ماهانه چندان برایم مهم نیست این آغاز کارم هست و من به همین اندازه که کرایه مغازه ام را می دهم و خرج و مخارج خودم را تامین می کنم و روی پای خودم ایستاده ام خوشحالم.

وی افزود: باید گفت خدایا شکرت! استادم همیشه به من می گوید باید صبر کنی، افرادی که وارد این شغل می شوند باید یک تا دو سال صبر کنند و صبور باشند و شما که خانم هستی باید بیشتر تحمل کنی.

*توسعه کار بزرگترین هدف پیش رویم است

این تعمیرکار لوازم خانگی گفت: می خواهم کارهای بزرگتری انجام دهم و توسعه کار بزرگترین هدف پیش رویم است در سرم آرزوهای زیادی دارم که با حمایت مسوولان محقق می شود.

*آرزو دارم روزی پدرم را از کارم راضی کنم

لاله می گوید آرزو دارد یک روز آنقدر پیشرفت کند که پدرش را از کارش راضی کند و این کار به چشم پدر نیز خوب، قشنگ و قابل افتخار بیاید.

حین مصاحبه کتاب های تخصصی برق و الکترونیک و چند کتاب دیگر در قفسه ای پشت سر لاله نظرم را به خود جلب کرد از او پرسیدم این کتاب ها چه هستند؟ مهندس جوان گفت: گاهی از این کتاب ها در مسیر کارم کمک می گیرم.

*نوشتن برای فرزند خیالی دلم را آرام می کند

او گفت: گاهی که دلم می گیرد با نوشتن برای فرزند خیالی خودم در آینده دلم آرام می شود.

وی افزود: گاهی که بیکار می شوم چیزهایی را که به سختی و در تنهایی به دست آورده ام، مشقات و آرزوهایم را می نویسم، تا شاید زمانی برای فرزندم چراغ راهی باشد.

خانم مهندس می گوید: گاهی در تنهایم شعر می خوانم و شعر مرا به گریه می اندازد، با وجود کار سخت و مردانه ای که انجام می دهم، فوق العاده احساساتی هستم.

*خواستن توانستن است

وی گفت: بعضی می گویند تو وارد این کار شدی و پایت را جای پای مردها گذاشته ای اما من می گویم هدف من این نیست من نیامده ام به مردی ثابت کنم که من می توانم، این اثبات یعنی مبارزه در حالی که من نمی خواستم مبارزه کنم من مبارزه کردن را هیچ وقت دوست نداشتم من می خواستم به خودم ثابت کنم که لاله، خواستن توانستن است حتی اگر سخت و دشوار باشد.

وی معتقد است باید روح زنانگی را در خود حفظ کند و ادامه می دهد: وقتی سر کار هستم دست ها و قدرتم مردانه است در حالی که حسم همان حس زنانه است زیرا اگر چنین نباشد نمی توانم به زندگی شخصی ام ادامه دهم.

*قصد دارم کار تولیدی انجام دهم

وی گفت: تولید و مونتاژ قطعاتی مانند ماشین لباسشویی و سبزی خرد کن را انجام داده ام و منتظر نتیجه آن از تهران هستم.

وی اظهار کرد: هدف من از انتخاب این شغل گسترش آن در راستای تولید قطعات است و آموزش تولید قطعات را در تهران طی یک دوره فرا گرفته ام، راه زیاد و طولانی در پیش دارم با آنکه سختی های زیادی را تحمل می کنم اما همچنان ایستاده ام.

لاله افزود: مطالعه در برنامه های کاری ام قرار دارد هر روز ظهر بعد از اتمام کار به کتابخانه می روم و آنجا همزمان با مطالعه استراحت می کنم شب ها نیز منزل خواهرم و عمویم می روم.

او قصد دارد در آینده زنان و مردانی را که مانند خودش علاقه مند انجام این قیبل کارها هستند به طور گسترده آموزش دهد.

وی می گوید: از زمانی که در این مغازه مشغول به کار شده است پسرهای جوانی که در بعضی از ساعات روز سر کوچه های این خیابان می ایستادند به قول مادرانشان دیگر خجالت می کشند که آنجا بایستند و وقت خود را بگذارنند.

بیشتر از یک ساعت را کنار لاله در محیط کارش گذارندم، مشتری ها در لابه لای صحبت های ما وارد مغازه می شدند، وسیله ای را برای تعمیر می آوردند یا سراغ وسیله برقی شان را می گرفتند.

یکی از مشتری های مهندس جوان می گوید: وصف کار خانم مهندس را از همسایه هایم در جیرفت شنیدیم از آن روز هر زمان که به کرمان می آیم وسایل برقی خود و همسایگانم را برای تعمیر نزد او می آورم.

او افزود: بدقولی بین تعمیرکاران اصناف مختلف مسئله ای رایج و غیر قابل انکار است در حالی که خانم مهندس طبق زمانی که وعده می دهد اجناس را تحویل می دهد.

وی از تعمیر وسایل پیشین خود توسط این تعمیرکار زن ابراز رضایت و برایش دعای خیر می کند.

یکی دیگر از مشتری های لاله گفت: وی از نظر کار، برخورد با مشتری و سلیقه در کار بسیار قابل قبول و پسندیده است و ما به وجود چنین زنی در جامعه افتخار می کنیم.

وی گفت: در حالی که بسیاری از تعمیرکاران لوازم برقی خانگی برای تعمیر وسایل هزینه گزافی دریافت می کنند او هزینه متعارفی را برای تعمیر وسایل می گیرد.

*درخواست ملاقات با استاندار کرمان

وی در بخش دیگری از این گفت و گو بیان کرد: برای دیدار با استاندار کرمان به استانداری مراجعه کردم که مرا به بخش امور بانوان هدایت و بعد از شنیدن صحبت هایم به بانک مهر امام رضا (ع) معرفی کردند آن روزها موفق نشدم استاندار را ببینم، بانک هم با اینکه کارشناسانش را برای بازید از مغازه ام فرستاد ولی به من گفتند برای دریافت تسهیلات باید بد سرپرست یا بی سرپرست باشی.

وی گفت: برای ادامه مسیر کارم احتیاج به کمک مالی دارم.

*حرکت در مسیر آب

مهندس جوان افزود: برخی فکر می کنند من خلاف مسیر آب حرکت می کنم در حالی که در مسیر آب قرار دارم و به درست بودن کارم یقین!

وی گفت: بعضی وقت ها خانم هایی به کارگاه کوچک من مراجعه می کنند و از می خواهند اینجا در کنار من بمانند و کار آموزی کنند اما من با شرایط کنونی نمی توانم کاری انجام دهم.

وی ادامه داد: می توانم با گسترش کارم زنان زیادی را آموزش دهم و زیر پوشش و حمایت یک شرکت به کار مشغول شوند.

خانم نعمت اللهی گفت: از مسوولان انتظار دارم به عنوان یک زن من و پشتکارم را ببینند ثروت من تلاش و پشتکارم است، خیلی ایده در ذهنم دارم و خیلی کارها می توانم انجام دهم.

وی گفت: اینکه بتوانم اندکی فکر افراد دور و برم را تغییر دهم یا بر روی فکر کسی تاثیر بگذارم برای خودم ارزشمند است.

وی رو به جامعه افزود: این دیدگاه که والدین فرزندانشان را با امید دست یافتن به کار دولتی به مدرسه و دانشگاه می فرستند بسیار اشتباه است.

لاله می گوید: باید به فرزندانمان بیاموزیم چگونه کار آفرین باشند و این به نفع آنهاست چون در این صورت فرزندانمان در ابعاد مختلف رشد و تعالی پیدا می کنند.

وی کار دولتی را آب باریکی دانست که می توان با آن گذاران مخارج زندگی کرد و گفت: وقتی جامعه به سمت تولید و خصوصی سازی می رود والدین باید استعداد فرزندانشان را در زمینه تولید و اشتغالزایی پرورش دهند.

وی گفت: مدتی در پژوهشکده تعلیم و تربیت رباتیک تدریس می کردم و برخی از والدین فرزندانشان را بدون شناختن از استعداد آنها به زور به این کلاس های می آوردند در حالی که ممکن بود همان بچه در زمینه نقاشی یا کار و فن دیگری استعداد داشته باشد و این برای جامعه یک خطر محسوب می شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از دوستانم در کار دولتی مشغول به کار هستند ولی شاد و پویا نیستند زیرا به کارشان علاقمند نیستند.

*موفقیت سهم لاله است

استاد نعمت الله افخمی با موهای سپید 67 سال سن و بیش از35 سال در زمینه تعمیر لوازم برقی خانگی سابقه کار دارد.

وی گفت: لاله چهار سال قبل به من مراجعه کرد و از من خواست به عنوان شاگرد در کنارم باشد.

وی بیان کرد: خیلی ها برای کار به من مراجعه می کردند با خودم گفتم لاله هم مانند سایرین می آید مدتی می ماند و بعد می رود.

افخمی گفت: از او خواستم برای مرحله نخست خانواده اش را ملاقات کنم، آنها آمدند و بر علاقه لاله مهر تایید گذاشتند و از آن روز لاله کار خود را آغاز کرد.

وی افزود: دقت عمل لاله برایم جایی خوشحالی داشت و مطمئن بودم که در کارش موفق می شود.

وی اظهار کرد: پنج ماه از کار لاله در کنار من می گذشت که کم کم کارگاه را به او می سپردم و دورا دور او را زیر نظر می گرفتم مشتری هایم اول او را نمی پذیرفتند و از سپردن کار به او راضی نبودند اما با حمایت های من و دیدن توانایی های لاله به او اعتماد کردند چنانچه بعد از هشت ماه کارگاه را به او واگذار کردم و برای انجام کاری به تهران رفتم.

استادکار لوازم خانگی گفت: برخی از مردانی که در این حرفه فعالیت می کنند به اندازه لاله پشتکار و مهارت ندارند.

وی افزود: آینده لاله را سرشار از موفقیت می بینم و از مسوولان می خواهم از این افراد حمایت کنند.برچسب ها: زن ، خانم مهندس ، مهندس خانم ، زن شاغل ، بانو ، زنان ، بانوان ،
آخرین ویرایش: شنبه 29 فروردین 1394 07:33 ب.ظ

یکشنبه 30 فروردین 1394 11:41 ب.ظ
سلام هر وقت تبلیغ شد که کار خانه افتخار است نه کاری پست که ویژه خانم هاست. هر وقت مردان نیازهای عاطفی، مالی و انسانی یک زن را حفظ کردند. آنوقت زن هم بدون هیچ دغدغه ای و مشتاقانه در خانه به مراقبت از فرزندان می پردازد بدون ترس از رانده شدن از اجتماع
یکشنبه 30 فروردین 1394 07:32 ق.ظ
1- اینکه کار، خلاصه در پشت‌میز نشستن نمیشود حرف بسیار درستی است که بخش مهمی از بیکاری جامعه‌ی ما را میتواند حل کند. بیل به دست گرفتن، کشاورزی و تعمیرات نباید برای جوانان ما عار باشد.
2- کارکردن بانوان بد نیست اما نبایدطوری تبلیغ شود که یک زن موفق، زنی است که خارج از خانه، کار داشته باشد! وظیفه‌ی حیاتی و بسیارمهم خانمها مدیریت در منزل و پرورش نسلی آگاه و بانشاط است.
ghasedak
سلام حرف شما صحیح اما برخی از آقایون از این قضیه به نفع خودشون سوءاستفاده می کنند و مانع از فعالیت های مورد علاقه زنان می شوند. توجه کنید که جز مراقبت از فرزندان وظیفه دیگری به دوش زن نیست و اگر کار خانه زن، لطفی از طرف او به شمار آید نه وظیفه مطمئنا زنان اینگونه برای خروج از منزل و رقابت با مردان مشتاق نخواهند شد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
چادر اماراتی